Zvyky


Thajčania sú špecifickí svojou hrdosťou, večne usmiatou tvárou a dobrou náladou. Príznačná je pre nich pohostinnosť, tolerancia a obzvlášť dôležité je spoločenské správanie. Ak už plánujete navštíviť ktorúkoľvek oblasť Thajska, mali by ste poznať základne zvyky a tradície tejto krajiny.

Pozdravy

V Thajsku sa pri stretnutí nepodávajú ruky, tak ako je tomu u nás. Thajčania sa zvyknú zdraviť slovíčkom “wai”, pričom spoja ruky dlaňami k sebe, priložia k čelu a mierne sa uklonia. Vždy sa pozdraví najprv mladší staršiemu a ten mu rovnako odpovie. Ak Vás teda niekto pozdraví tradičným pozdravom, slušnosťou je tieto gestá zopakovať a odzdraviť.

thajsko pozdravy

Poďakovanie

Poďakovať sa môžete rovnakým spôsobom ako pri pozdrave – spojiť ruky k sebe a mierne sa ukloniť. Jediná zmena je v použití ďakovacej frázi a tým je „khrab„. V Thajsku platí pravidlo: čím častejšie ďakujete, tým lepšie.

Neoddeliteľnou súčasťou života thajských ľudí je aj koncept “sanuk” – voľne preložené z thaičiny to znamená mať radosť zo života. Táto idea zachytáva mentalitu thaicov, ktorí sú prirodzene usmievaví a šťastní. Ich radosť z bežných vecí býva nákazlivá a vydrží Vám počas celej dovolenky

Oslovenie

Ak ste na Slovensku zvyknutí na oslovovanie priezviskom, v Thajsku tomu tak nie je. Oslovovať vás budú iba krstným menom. Titul pán, pani či slečna je nahradený slovkom „khun„. Thajčania priezviská v minulosti nepoužívali a len nedávno sa v tejto oblasti začali zavádzať. Nakoľko sú však priezviská príliš dlhé a ťažko zapamätateľné, nahradené sú za krátke zdvorilé prezývky alebo len čisto za krstné mená.

Prejavy zaľúbenosti

V prípade, že cestujete do Thajska so svojou polovičkou, nie je prípustné, aby ste sa na verejnosti bozkávali, obímali či držali za ruky. Pri malých deťoch je tomu inak, pretože sa to chápe ako priateľské a kamarátske gesto.

thajsko podakovanie

Riešenie sporov

Kedže sú thajčania mierumilovnej povahy, spory či hádky sa považujú za zlé a nevhodné spoločenské správanie. Akékoľvek nedorozumenia sa riešia s úsmevom, pokojne a v dobrej nálade.

Oblečenie

Napriek tropickému počasiu sa thaici zahaľujú do dlhého oblečenia s voľným strihom. Dôležité na oblečení je aby bolo vzdušné a vedelo rýchlo vyschnúť, kvôli vlhkosti ovzdušia prípadným prehánkam počasia. Určite si so sebou prineste pokrývku hlavy a dostatočné množstvo opaľovacieho krému.

Úcta kráľovi a náboženstvo

V Thajsku majú v hlbokej úcte kráľa a celú jeho rodinu. Pri akýchkoľvek verejných spoločenských akciách sa pred samotnou udalosťou hrá hymna a premieta sa obraz kráľa. Všetci okolo na znak pocty a rešpektu stoja. Posmešky voči kráľovi, počmáranie bankovky s jeho podobou či jej pokrčenie sa považuje sa priestupok, ktorý môže mať finančnú či trestnoprávnu dohru.

Thajsko nabozenstvo

Thajsko je krajinou vyznávajúcou budhizmus s mnohými tradíciami zakorenenými v tomto náboženstve. Hlava človeka je najposvätnejšou časťou každého jednotlivca, naopak spodok nôh a najmä chodidlá sú vnímané ako nečisté a urážlivé. Vystríhajte sa preto ukazovaniu na veci chodidlami, prekračovaniu ľudí a vystavovaniu chodidiel na verejnosti. Predídete tak mnohým kultúrnym nedorozumeniam.

Taktiež je dôležité slušné správanie v budhistických chrámoch, pri obrazoch a sochách Budhu. Urážlivé a hanlivé správanie je tu neprípustné. Pri návšteve chrámu je nutné mať zobutú obuv a zahalené telo. Nie je dovolené mať krátke tričko, šortky či iný vyzývavý odev.

Národné symboly

Ak sa dostanete na miesto kde bude znieť thajská národná hymna, je slušnosťou zastať či vstať ak sedíte. Thajsko je konštitučnou monarchiou a vyžaduje rešpekt k členom vládnucej rodiny.

thajska kráľovská rodina(Thajská kráľovská rodina)

Kulturne pamiatky v Thajsku