Chiang Mai

Aj napriek tomu, že provincia Chiang Mai nemá prístup k moru a je vzdialená 700 km od Bangkoku, je jednou z najdôležitejších turistických destinácií Thajska. Obzvlášť obľúbeným je pre sólo cestovateľov a takzvaných batôžkárov (backpacker). Vďaka svojim nádherným starobylým chrámom, horským masívom, údoliam, flóre a faune, je považovaná za jednu z najmalebnejších provincií v krajine. Na rozdiel od väčšiny Thajska, je v niektorých mesiacoch klíma na severe chladná, svieža a hmlistá. Ak hľadáte aktívnu dovolenku a nie len oddych na pláži, je to tá pravá destinácia.

(Kráľovský park Rajapruek v meste Chiang Mai)

Ubytovanie a doprava

Vzhľadom k vzdialenosti mesta od Bangkoku je najrýchlejšou voľbou letecká doprava kedy sa dajú kúpiť letenky z thajských letísk aj za pomerne nízke ceny. Samozrejme je tu dobré autobusové spojenie, ale nemalým zážitkom môže byť aj cesta vlakom. Tak ako v celom Thajsku, tak aj v Chiang Mai platí, že na spoznávanie krajiny je ideálne si prenajať vlastnú motorku, taxík alebo osloviť jednu z mnohých agentúr (aj priamo v hoteli) poskytujúcich výlety a atrakcie po okolí. Na ubytovania je samotné mesto veľmi bohaté a sú tu stovky možností od lacnejších, skromných až po päť hviezdičkové hotely.

(„Biely most“ Tha Chomphu cez rieku Tha na trase Bangkok – Chiang Mai)

Výlety a atrakcie

Historické hlavné mesto starého kráľovstva Lanna – medzi najlepšie veci, ktoré môžete v meste Chiang Mai robiť, patrí návšteva starého mesta. Nájdete tam väčšinu hlavných chrámov, pouličné trhy, múzeá a reštaurácie.
Do mesta, ohraničeného vodnými priekopami a starobylými hradbami, môžete vstúpiť štyrmi hlavnými bránami umiestnenými na každej zo štyroch svetových strán. Vstupy do chrámov a historických budov sú väčšinou zadarmo alebo za malý poplatok.

Národný park Doi Inthanon – je skutočným klenotom prírodnej krásy, ktorý pozostáva z drsného hornatého terénu pokrytého bujnými tropickými lesmi a posiateho mohutnými riekami a majestátnymi vodopádmi. Na území parku sa nachádza aj najvyššia hora Thajska Doi Inthanon (2.565 m.n.m).

(Veľké pagody Nabhapolbhumisiri a Napamathanidol tesne pod vrcholom Doi Inthanon)

Wat Phra That Doi Suthep – pre mnohých Thajčanov je tento chrám posvätným miestom. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 073 metrov a je z neho pôsobivý výhľad na centrum mesta Chiang Mai. Chrám je súčasťou v rovnomenného národného parku, ktorý je ideálnym miestom na kratšie ale aj dlhšie turistiky s množstvom vodopádov (Montha Than) ale aj tradičných thajských dedín (Hmong Doi Pui).

(Chrám Wat Phra That Doi Suthep)

Zúčastnite sa kurzu thajského varenia – v posledných rokoch sa mesto stalo hlavnou destináciou na severe krajiny, kde sa môžete naučiť variť tradičné jedlá. Vyučovanie zvyčajne trvá pol dňa, spojené s návštevou miestneho trhu, aby ste objavili rôzne koreniny, bylinky, zeleninu a cítili všetky jeho vône a atmosféru. Môžete si byť istý, že žiadna kuchárska kniha a ani video návod Vám nedajú viac ako vlastná skúsenosť pod dohľadom miestneho kuchára.

Ďalšie tipy na výlet:

Mestské trhy – či už si chcete kúpiť suveníry alebo sa zásobiť ovocím a korením, určite nájdete to, čo hľadáte (Talat Warorot, kvetinový trh, víkendové trhy…).
Slonia rezervácia – jedná sa o rezervácie pre týrané alebo opustené zvieratá bez možnosti jazdy na slonoch
Zip-line – ak chcete spojiť prírodu a dobrodružstvo, jazda na zip-line v korunách stromov je skvelý nápad.
Turistika – môžete ísť na jednodňovú túru alebo viacdňové dobrodružstvo v džungli. Túry organizované agentúrami zvyčajne zahŕňajú prenocovanie u horského kmeňa a plavbu po rieke.


(Nepochybne skvelým miestom pre turistiku je aj prírodná rezervácia Chiang Dao Wildlife Sanctuary)

 

Dovolenka v Bankgkoku

Chiang Mai

Post navigation