Náboženstvo v Thajsku


Hlavným náboženstvom je budhizmus ku ktorému sa hlási 90% obyvateľov. Môžeme tu však nájsť aj islam a na juhu krajiny hinduizmus či animizmus. Thajsko vyznáva najstaršiu vetvu budhizmu – therévady a náboženstvo hrá dôležitú úlohu v každej oblasti života.

Wat ArunChrám Wat Arun v Thajsku je obľúbenou turistickou atrakciou s hlbokým nádychom domácej viery.

Budhizmus v Thajsku

V rámci budhizmu sa veriaci snažia celý život docieliť pokoj a mier vo svojom vnútri. Prevažná väčšina mužov strávi istý čas života v kláštore. Bežnou súčasťou dňa každého budhistu je uctievanie budhu a duchov predkov. Ľudia nosia na oltáre jazmínové vence a lotosové kvety, ktoré symbolizujú krásu Budhovho učenia a zároveň pominuteľnosť života. Tak ako mnoho ľudí má v v autách ružence, Thajčania si vešajú pre šťastnú cestu kvety. Stretnúť v Thajsku mníchov, oblečených v známych oranžových rúchach ako kráčajú okolo chrámu v smere hodinových ručičiek tiež nie je nič nezvyčajné. V Thajsku možno nájsť až 200 000 mníchov. Mnísi tiež často pôsobia ako občiansky aktivisti v dedinách, kde majú veľmi vplyvné postavenie.

Thajskí mnísi na festivale Litajúcich lámpThajskí mnísi v tradičných oranžových rúchach modliaci sa k soche Buddhu na festivale Lietajúcich lámp.

Miešanie náboženstiev

V každom príbytku sa dá nájsť oltár na uctievanie predkov, takisto aj množstvo kvetov a vonné tyčinky. Niekde tiež možno nájsť takzvané domčeky duchov, ktoré sú symbolickým príbytkom strážcov rodinného majetku. V Thajsku sa však miestami náboženstvá miešajú – uctievanie duchov sa viaže skôr k hinduizmu. Duchovia môžu podľa viery vstúpiť do človeka a takisto sa v rôznych podobách vracajú na zem.

Thajský chrám WatThajské chrámy bývajú bohato zdobené a postavené v tradičnej architektúre.

Oslavy v Thajsku

Pretože je budhizmus hlavne o láske a radosti zo života, budhistické sviatky sa nesú v duchu radostných osláv. Súčasťou osláv sú alegorické vozy vyzdobené množstvom kvetov, sprievody v maskách a spievajúci ľudia bez rozdielu veku. Medzi najvýznamnejšie oslavy v Thajsku patria oslavy Nového roka, ktorý sa oslavuje od 12. do 14. apríla. Taktiež sa oslavuje sviatok slúžiaci na privolania dažďa,  kvetov a hojnej úrody ryže. Jedinečným sviatkom je vegetariánsky festival, ktorý sa koná počas taoistického pôstu. Pri tomto festivale sa jedia len bezmäsité jedlá, a možno vidieť aj rituálne prepichovanie častí tela.

Dovolenky v Thajsku