Ceny v Thajsku 2024


Náklady na život v Thajsku sú porovnateľné s našimi domácimi cenami, no niektorý tovar je v Thajsku lacnejší, určite tam môžeme zaradiť ryžu, čaj alebo ryby. Samozrejme, ceny v prímorských letoviskách a turistických destináciách sa môžu líšiť od cien uvedených v tabuľke. Vo všeobecnosti platí, že cena za priemerný nákup v meste je porovnateľná až mierne nižšia ako u nás. Ako každá krajina aj Thajsko má svoje špecifiká, nízke ceny sú napríklad v odľahlých reštauráciách alebo na miestach kde nezavíta toľko turistov. Drahšie sú v Thajsku napríklad kvalitné syry, hovädzie mäso a niektoré ovocie.

Thajsko ceny

Ceny v thajských obchodoch

Položka Priemerná cena
Mlieko (1 L) 1,30 €
Chleba 1,20 €
Vajíčka (12 kusov) 1,80 €
Ryža (1 kg) 0,90 €
Domáci syr (1 kg) 10,00 €
Kuracie prsia (1 kg) 3,40 €
Ryby (1kg) od 3,00 €
Hovädzie mäso (1 kg) 8,40 €
Jablká (1 kg) 1,90 €
Banány (1 kg) 1,10 €
Pomaranče (1 kg) 1,40 €
Rajčiny (1 kg) 1,20 €
Zemiaky (1 kg) 1,20 €
Šalát (1 ks) 0,90 €
Coca Cola (2 l) 1,20 €
Minerálna voda (1 l) 0,40 €
Víno (1 l) 6,00 €
Pivo domáce (0,5 l) 1,40 €
Pivo z dovozu (0,5 l) 2,10 €
Krabička cigariet 3,50 €
Benzín (1 l) 1,10 €

Ceny v thajských reštauráciach

Položka Priemerná cena
Obed – lacná reštaurácia 2,40 – 6,50 €
Obed – stredne drahá 7,00 – 35,00 €
Cola / Pepsi (0,50 l) 1,00 €
Kapučíno 1,70 €
Pivo domáce (0,5 l) 1,50 – 3,00 €
Pivo z dovozu (0,5 l) 2,60 – 4,50 €

Ceny za služby v Thajsku

Položka Priemerná cena
Lístok na autobus – jednosmerný 0,70 €
Mesačný lístok 19,00 – 29,00 €
Taxi (1 km) 0,90 €
Lístok do divadla 4,00 – 9,00 €
Lístok do kina 4,00 – 9,00 €

Ceny v tabuľke sú prepočítane z domácej meny na Eurá. V Thajsku sa platí thajským bahtom.

Uvedené ceny sú aktualizované dňa: 05.02.2024

Zlacnené Dovolenky v Thajsku

Thajsko je cenovo dostupná krajina na dovolenku. Hoci nie je taká lacná ako v iných krajinách juhovýchodnej Ázie, Thajsko je stále veľmi cenovo dostupná destinácia.

V Thajsku sa používa peňažná mena THB (thajský baht), ktorej aktuálny kurz je 1€= 38,49 THB (05.02.2024). Nominálna hodnota bankovie, ktoré sa v Thajsku používajú sú 20, 50, 100, 500 a 1000 THB, mince majú hodnotu 1, 5 a 10 THB. Keďže výmenný kurz môže rýchlo kolísať, odporúčame vám, aby ste si pred cestou a počas cesty pozreli najnovšie výmenné kurzy.

Zmenárne

Zmenárne nájdete v Thajsku skoro na každom rohu. Najvýhodnejšie kurzy tu majú euro a americký dolár. Keď cestujete po Thajsku rýchlo zistíte, že získanie THB (bahtov) v zmenárni je neuveriteľne pomalý proces. Musíte mať pri sebe cestovný pas, následne musíte počkať, kým pracovník vyplní dlhý a podrobný formulár a potom sa rozhodnúť, či sa vám pri kurze vôbec oplatí. Používanie bankomatov v Thajsku je preto oveľa rýchlejšie a jednoduchšie, aj keď má svoje vlastné nevýhody. Peniaze môžete zameniť aj v menších zmenárňach, hoteloch a niektorých obchodoch. Tu ale očakávajte horšie kurzy ako v oficiálnych zmenárňach a bankách.

Bankomaty

Bankomaty sú asi najbežnejší spôsob ako sa v Thajsku dostať k hotovosti. V Thajsku narazíte na bankomaty skoro všade v turistických oblastiach a väčších mestách. Nájdete ich na pobočkách bánk, vo veľkých obchodoch ako Tesco, Lotus, 7-Eleven a v nákupných centrách. Samozrejme ich nájdete aj na veľkých letoviskách hneď po prílete. Ak sa však chystáte na miesta, ktoré turisti veľmi nenavštevujú, alebo na menej známe ostrovy, odporúčame vybrať hotovosť vopred. Pri každom výbere s bankomatu sa platí poplatok nielen banke vlastniacej bankomat, ale aj svojej vlastnej banke za výber v zahraničí.

Thajské bankomaty akceptujú karty MasterCard (Cirrus, Maestro) a Visa (Plus). Vo vašej banke sa môžete informovať, či vaša karta bude v Thajsku fungovať. Taktiež odporúčame banku navštíviť pred odchodom a informovať ich o ceste do zahraničia. Ak vaša banka nevie, že ste v zahraničí, môže považovať vaše transakcie za podozrivé a z bezpečnostiach dôvodov vám kartu zmrazí.

Výbery z bankomatu ponúkajú najlepší výmenný kurz za predpokladu, že sa rozhodnete účtovať výber v miestnej mene- Baht. Niektoré bankomaty vám môžu ponúknuť účtovanie vo vašej mene, no je lepšie to odmietnuť. Bohužiaľ, poplatky za používanie bankomatu v Thajsku sú drahé (väčšina bánk si účtuje v prepočte až 8€). Nezabúdajte, že poplatok za výber v zahraničí si bude účtovať aj vaša banka.

Thajská mena zobrazuje bývalého thajského kráľa a malo by sa s ňou zaobchádzať s rešpektom. Ak vám padnú peniaze na zem, nestúpajte na bankovku alebo mince. Taktiež po nikom nehádžte peniaze v hneve. Oboje by sa považovalo za urážku a mohlo by vás to dostať do problémov.

Platba kartou

Platba kartou tu nie je taká bežná ako u nás, preto je lepšie mať u seba vždy aj hotovosť. V menej navštevovaných oblastiach zaplatíte skôr v hotovosti, v turistických oblastiach môžete napríklad za ubytovanie platiť platobnou kartou, no nemali by ste sa na to spoliehať.

Zjednávanie cien

Na trhoch a v pouličných stánkoch sú zvyknutí na zjednávanie a niekedy za tovar môžete zaplatiť aj o polovicu menej. Ak nie sú ceny pevne stanovené (napr. minimarket), často sa môžete dohodnúť na výhodnejšej cene. Priateľské a spravodlivé zjednávanie je súčasťou thajskej kultúry, ak to robíte správne. Nemali by ste sa snažiť zjednávať ceny spotrebného tovaru, akým je voda alebo občerstvenie. Ale pozor, niektorí thajský obchodníci bývajú prefíkaní.

Dovolenka v Thajsku