Thajská príroda


Thajská príroda je veľmi rozmanitá. V najjužnejšej časti krajiny nájdete tropické dažďové pralesy, kde rastie až 200 druhov stromov, v oblastiach, kde je podnebie ovplyvňované monzúny, sa darí bambusu, v nadmorských výškach nad 1 000 m rastú gaštany alebo duby.

Zdroje v prírode

Thajské pobrežie lemujú porasty mangrovníkov, ktoré zmierňujú vplyv príboja. Z nezrelých plodov kokosové palmy sa získava výborná osviežujúci šťava, kokosové mlieko sa používa ako prísada do omáčok, skvasením šťavy z narezaného kvetenstva sa pripravuje palmové víno, z palmy sa tiež získava kokosový olej, škrupiny orechov slúži ako palivo alebo sa z neho vyrába kuchyňa náčinie , z kokosového dreva sa vyrába nábytok. Olej získaný z palmy olejnej sa využíva na výrobu mydla, sviečok a kozmetiky. K pletenie rohoží sa používajú vlákna Rotana, v pralesoch rozšírenej popínavé palmy s tŕňmi.

V krajine rastie okolo 27 000 druhov kvetov, vyhľadávané sú najmä orchideje. V budhistických chrámoch je ako obetina používaný lotos posvätný, ktorý je symbolom čistoty duše. Najväčší kvetinou na svete je Rafflesia, ktorých kvet dosahuje v priemere osemdesiatich centimetrov. V Thajsku ju môžete uvidieť v národnom parku Khao Sok. K najstarším stromom patrí Banyan, strom v chrámovom komplexe Phimai je asi 300 rokov starý.

Rafflesia thajsko(Obrovský kver Rafflesie)

Thajská fauna

Na veľké cicavce v Thajsku narazíte len zriedka. Vo voľnej prírode sa podľa odhadov vyskytuje asi 2 000 divých slonov indických, najväčšiu šancu na ich pozorovanie budete mať v národnom parku Khao Yai. Takmer vylúčené je, že by ste v prírode narazili na tigra, ktorý patrí v Thajsku k veľmi ohrozeným druhom. Oveľa bežnejšie je stretnutie s opicami. Thajsko je domovom dvoch druhov Gibbon – lara a strieborného. O živote Gibbon môžete získať veľa informácií v ich rehabilitačnom stredisku na Phukete. Makaky sa vo voľnej prírode pohybujú vo voľných tlupách a v zajatí sú niekedy cvičené na zber kokosov. S ich umením sa môžete stretnúť napríklad na ostrove Samui. Z netopierov sa v Thajsku vyskytujú kalone a tiež najmenší cicavec na svete, netopier thajský, ktorý bol objavený v roku 1973.

Slony thajsko(Slony patria medzi kultúrne najdôležitejšie zvieratá v Thajsku)

V Thajsku trvalo žije alebo sem na zimu prilieta desatina všetkých vtáčích druhov vrátane volaviek, ibisov, pelikánov, orlov a dvanástich druhov zoborožce. Asi tretina zo 175 hadích druhov je jedovatých, ale vo voľnej prírode na ne narazíte len zriedka. Morské atoly v Thajsku sú domovom troch stoviek koralových rýb, murény, barakúd, korytnačiek aj žralokov Andamanskom mori sa zriedkavo vyskytujú tiež dugongové indickí, prezývaní morské kravy, ktorí boli v staroveku považované za bájne sirény vábiacu námorníkov do záhuby.

Thajsko Gibbon(Veľmi rozšírené opice Gibbony v Thajku)

Národné parky v Thajsku

Thajsko patrí medzi krajiny s najväčším percentom chránených území na svete. Prvým národným parkom sa v roku 1961 stal Khao Yai, kde žije asi dvesto divokých slonov. Prvý morský park Tarutao bol založený roku 1974. Zrejme najzachovalejším národným parkom je Kaeng Krachan pri hraniciach s Barmou.

Park Tarutao(Morský park Tarutao)

Najnavštevovanejšími thajskými národnými parkami Doi Suthep, morský národný park Phangnga, Ko Samet, Ko Chang a Ang Thong v Thajskom zálive.

Dovolenky v Thajsku

Park Tarutao